Місячні затемнення

 

Рух Місяця. Затемнення.

 

Зміна місячних фаз

   Із Землі можна бачити тільки один бік Місяця, бо період обертання Місяця навколо Землі (27,32 доби – сидеричний місяць)  період обертання Місяця навколо своєї осі (27,3 доби).

 

Місячне затемнення

Мі́сячне зате́мнення — астрономічне явище, яке відбувається, коли Земля перебуває між Сонцем іМісяцем і Місяць потрапляє в тінь чи напівтінь Землі.

 Для розуміння різниці між повним і частковим затемненням Місяця слід розуміти поняття повної тіні та напівтіні.

  • Тінь — геометричне місце точок, в яких Сонце повністю закривається Землею (тобто, його зовсім не видно).
  • Напівтінь — геометричне місце точок, в яких лише частина Сонця закрита, а іншу частину видно.
Розташування небесних тіл під час затемнення. A — Сонце; B — Земля; C — Місяць; D — Напівтінь; E — Повна тінь

Якщо Місяць потрапляє у тінь Землі повністю, сонячне проміння упродовж певного часу взагалі не потрапляє безпосередньо до його поверхні. Відбувається повне затемнення Місяця. Під час такого затемнення поверхня Місяця стає темно-червоною, але Місяць не зникає повністю. Темно-червоне забарвлення зумовлене слабким світлом, яке розсіюється крізь атмосферу Землі.

Коли ж у тінь потрапляє лише частина Місяця, настає часткове затемнення.

Якщо ж Місяць заходить тільки до напівтіні Землі, затемнення називають півтіньовим. Такі затемнення малопомітні й їх фіксують лише за допомогою приладів[1].

Тривалість повного затемнення Місяця може бути різною, найбільше  — 1 година 40 хвилин.
Поширена думка, що затемнення Сонця відбуваються рідше, ніж затемнення Місяця, не відповідає дійсності. Протягом року відбувається не менше двох затемнень Сонця, а за певних умов — п'ять[2]. Натомість протягом року може відбутись не більше трьох затемнень Місяця, але може статися так, що не відбудеться й жодного (навіть часткового)[1]. Між 1207 роком до н. е. і 2162 роком нашої ери, тобто впродовж 3369 років, має статися 8000 сонячних затемнень і 5200 затемнень Місяця[3]. Таким чином, на 3 сонячних затемнення припадає 2 місячних.
Однак у будь-якому визначеному місці на Землі затемнення Місяця спостерігаються частіше, ніж затемнення Сонця. Справа в тому, що затемнення Сонця можна спостерігати лише у вузькій смузі на поверхні планети (шириною до 300 км для повних затемнень). У певній місцевості повні сонячні затемнення спостерігаються приблизно раз на 300 років, а часткові — десь раз на 30 років[2]. Натомість затемнення Місяця видно майже з усієї нічної півкулі Землі, де Місяць перебуває над горизонтом.

ХОЧЕШ ЗНАТИ БІЛЬШЕ?

Додаткова інформація__

http://shkola.ua/book/read/99/page37

 

 (Дізнатися про майбутні сонячні і місячні затемнення можна з астрономічних календарів).

 

Природа Місяця і Землі

                                                                  

 ∙Вік: приблизно 4 млрд. років∙ Будова: Кора - 60 км, мантія -1000 км, ядро ​​-750 км.

∙Світність: світить відбитим сонячним світлом.∙ Відстань до Землі: 384400 км.

Особливості поверхні: протягом місячної доби температура на поверхні міняється приблизно на 300К,

∙ На поверхні також присутні моря (30%), материки (70%) і кільцеві кратери (діаметром 1 -. 200 км)

Механічні властивості грунту: переважають породи, схожі на земні базальти, тугоплавкі метали, а також Si, Fe, Cu, Mg, Al.

Зміна поверхні з часом: давно завершилася епоха активного вулканізму, зменшилася інтенсивність метеоритного бомбардування, хоча і зараз мають місце місяцетруси. Але загалом за останні 2-3 млрд. років поверхня майже не змінилася.

Особливості руху: Місяць обертається навколо Землі і своєї осі, внаслідок чого вона повернена до Землі завжди однією півкулею.

∙ Порівняння з розмірами Землі: у 4 рази менше земного радіусу і в 81 разів менша маса.

Подвійна планета: по еліптичній орбіті навколо Сонця рухається загальний центр мас системи «Земля - ​​Місяць», що знаходиться усередині Землі. Тому цю систему часто називають «подвійною планетою».